کانون مشاوران آفبا

بخوانید، بدانید و جزء نفرات برتر کنکور شوید

10 نکته طلایی در دوره انتخاب رشته
بسمه تعالی

چند روزی است که نتایج اولیه کنکور سراسری 97 اعلام شده است و حال و هوای بچه های کنکوری در این روزها خیلی خاص و متفاوت است. بعضی از بچه ها از رتبشون  رضایت کامل دارند و فقط به دنبال انتخاب رشته یا دانشگاهی هستند که بیشترین سطح مطلوبیت از لحاظ موقعیت شغلی آینده و .... رو براشون به ارمغان بیاورد.
دسته دوم بچه های هستند که از رتبه کنکورشون کاملا راضی نیستند و درکنار فکر کردن به انتخاب رشته و ریزه کاری  های مختلف اون ، قسمتی از فکرشون درگیر افسوس خوردن برای فرصت های از دست رفته و اما و اگرهای اینچنینی است.
اما دسته سوم بچه هایی هستند که در وضعیت بد اقتصادی این روزهای جامعه حسابی به کار و کاسبی کارخانجات تولید دستمال کاغذی رونق داده اند و با تمام قوا مشغول آبغوره گیری هستند!
دوستان عزیزم، قبل از هر صحبتی می خوام یه خسته نباشید و خدا قوت حسابی به همتون بگم چون از نظر من به عنوان فردی که در طول 17 سال گذشته همراه بچه های کنکوری زیادی بوده ام سال کنکور برای همه بچه ها ،سال سختیه و حتی در خیلی از موارد بچه های که درس کمتری می خوانند ، سختی بیشتری رو از لحاظ فشارهای روحی تحمل می کنند.
در این نوشتار به بیان 10 نکته ساده و در عین حال فوق العاده کلیدی در روزهای انتخاب رشته اشاره می کنم.
1- این نیز بگذرد !
سعی کنید همواره این عبارت حکیمانه را مد نظر داشته باشید تا خدای نکرده ناراحتی ها (و یا حتی خوشحالی ها) در هیچ مرحله ای از مسیر زندگی ، قدرت تصمیم گیری عاقلانه و درست را از شما سلب نکند.

2- با هر رتبه و تحت هر شرایطی حتما انتخاب رشته کنید.
یکی از شایع ترین  تصمیمات غیر معقولی که به ذهن خیلی از بچه ها (مخصوصا بچه‌های دسته دوم و سوم !) می‌رسد اینه که چون رتبه دلخواهم رو کسب نکردم ، انتخاب رشته نمی کنم و از همین الان می خونم تا سال دیگه رتبه تاپ بشم!
ولی تجربه ثابت کرده به 1001 دلیل این کار به هیچ وجه کار درستی نیست و در اکثر موارد این تصمیم از سر احساس است و خیلی زود گذر ، بنابراین توصیه می‌کنم حتما با هر رتبه ای انتخاب رشته کنید و مواظب باشید این انتخاب رشته اصولی و درست انجام شود تا مثلا موجب محرومیت شما از پذیرفته شدن در دوره های روزانه در سال آینده نشود.
3- حتما حداقل یک بار کل دفترچه راهنمای ثبت نام را به دقت مطالعه کنید و نکات مبهم را از مشاور خود بپرسید تا بتوانید با دید باز و اشراف کامل اقدام به انتخاب کد رشته ها کنید.
4- وقت زیادی را برای فرآیند انتخاب رشته در نظر بگیرید و به هیچ وجه با عجله و در روزهای اولیه اقدام به وارد کردن کد رشته های انتخابی خود در سایت نکنید چون معمولا هرساله در طول روزهای دوران انتخاب رشته تعدادی رشته جدید از سوی سازمان سنجش اضافه می‌گردد.
5- سعی کنید در صورت امکان از مشاورین متخصص و متعهد کمک بگیرید ، کسانی که نه فقط بر اساس رتبه شما ، بلکه بر اساس علاقمندی ها ، استعدادها و توانایی های شما و با در نظر گرفتن آینده شغلی با توجه به محدودیت های گوناگون که در ارتباط با افراد مختلف کاملا متفاوت است ، به شما کمک کنند تا بهترین انتخاب را انجام دهید.
6- واقع بین باشید!
همه ساله با داوطلبان زیادی مواجه بوده ام که تا به حال بیش از 10 ساعت از خانواده گرامی دور نبوده اند و هنوز توانایی پیدا کردن هر دو لنگه جوراب خود به طور همزمان را ندارند و مدت زمان زنده ماندنشان از گرسنگی در صورتیکه مامان عزیز غذایی برایشان حاضر نکرده باشه ! فقط 3 ساعت بیشتر از یک نوزاد 6 ماهه است! ولی با اعتماد به نفس کامل از من می خواهند که حتی دورترین شهر ها را برایشان انتخاب کنم و ادعا می کنند که میشه انتقالی گرفت و ...!
بچه ها ، خواهش میکنم واقع بین باشید ! فرآیند انتقالی به هیچ وجه به این سادگی ها نیست و اصلا نباید روی اما و اگرهای اینچنینی حساب باز کنید ، پس فقط در صورتی کد رشته – محلی را در لیست 150 گانه خود وارد کنید که درصورت قبولی امکان تحصیل در آن برای شما فراهم باشد.
7- حواستان به جیب خانواده باشد!
تحصیل در تمامی دوره ها (اعم از شبانه ، غیر انتفاعی ، پیام نور ، پردیس ، مازاد و آزاد) به جز دوره روزانه مشمول پرداخت هزینه می باشد و هزینه تحصیل در برخی از رشته ها (مثل پزشکی در پردیس) بسیار بالا است ، بنابراین حتما شرایط اقتصادی خانواده را در نظر بگیرید و با یک انتخاب احساسی و نسنجیده ، خود و خانواده را برای چند سال درگیر معضلات اقتصادی نکنید!
8- ماشینی انتخاب رشته نکنید!
متاسفانه در طول سال های اخیر ، برخی از افراد غیر کارشناس که تقریبا (شاید هم تحقیقا!) هیچ اطلاعی از زیر و بم های گوناگون انتخاب رشته نمی دانند ، با تهیه نرم افزار های انتخاب رشته(که هر کدام مشکلات متعددی دارند) اقدام به یک انتخاب رشته ماشینی بدون در نظر گرفتن ویژگی های متفاوت فردی می کنند که بی تردید بدترین نوع انتخاب رشته است ولی  بعضی از بچه ها به دلیل پرداخت هزینه کمتر از این شیوه استقبال می کنند.
9-علاقه ، علاقه ، علاقه:
امسال هفدهمین سالی است که من این افتخار را دارم که در فر آیند انتخاب رشته بچه ها در کنارشان باشم و اگر در حال حاضر کسی از من بپرسد توصیه من برای سه اولویت اول در انتخاب رشته چه مواردی است قطعا من هر سه اولویت را با «علاقه» پر خواهم کرد و مواردی از جمله موقعیت اجتماعی ، جایگاه شغلی و میزان در آمدزایی و ....قطعا در اولویت های چهارم به بعد خواهند بود ، بنابراین به هیچ وجه به خاطر مواردی مثل چشم و هم چشمی و دیدگاه سایرین و ... رشته ای که به آن علاقه‌ای ندارید را انتخاب نکنید.
10-سخن آخر: «کنکور همه چیز نیست!»
شاید امروز و با تجربه ای که در حال حاضر دارید آنچنان که باید و شاید به این نکته اعتقاد نداشته باشید ولی با اطمینان به شما می گویم در طول سال های آینده روز به روز بیشتر به درستی این مورد ایمان خواهید آورد.
در طول 2 دهه گذشته شاگردان زیادی داشته ام که با رتبه های برتر در بهترین رشته های بهترین دانشگاه ها پذیرفته شدند و با عالی ترین معدل ها فارغ التحصیل شدند و موقعیت های شغلی بسیار خوب و دهان پر کنی را کسب کردند ولی برخی از آنان در حال حاضر ، اصلا احساس خوشبختی نمی کنند!
از آن سو ، در این مدت شاگردان بسیاری داشته ام که در کنکور اصلا موفق نبوده اند و در رشته ها و دانشگاه های به اصطلاح تراز اول تحصیل نکرده اند و با معدل های ناپلئونی فارغ التحصیل شده اند ( و یا حتی اصلا فارغ التحصیل نشده اند!) ولی امروز ، احساس شاد بودن و خوشبختی زیادی دارند ، عاشقانه تشکیل زندگی داده اند ، با انرژی کار می کنند ، میخندند ، می آموزند ، پیشرفت می کنند ، شاهد بالیدن فرزندانشان هستند و سال های سال است که به کلی فراموش کرده اند ، روزی روزگاری ، غول بی شاخ و دمی به نام کنکور در جاده خوشبختی آنها نشسته بود!
این دسته دوم همان کسانی هستند که هنر شاد زیستن را آموخته اند و به درستی درک کرده اند که به هیچ وجه کنکور همه چیز نیست!
عزیزانم ، بهترین ها را برای تک تک شما آرزو دارم و امیدوارم این آخرین گام کنکور را محکم و استوار بردارید و با انرژی بی پایان و امید به خدا در مسیر های تازه ای از موفقیت در زندگی گام بردارید.

شاد و خوشبخت باشید
                                                                                                                              علی رضوانی